• Mașini
    +12 K
  • Despre noi
  • Blog
RO
Adaugă mașină
  1. Acasă
  2. Blog
  3. Mașini germane
  4. Volkswagen Mission Efficiency: ce se află în spatele celor 1278 km cu o singură oprire pentru încărcare
Mașini germaneȘtiri

Volkswagen Mission Efficiency: ce se află în spatele celor 1278 km cu o singură oprire pentru încărcare

Constantin Lupandin
Constantin Lupandin
17 septembrie 20263 min citireVizualizări: 283
Adaugă ca sursă preferată
  1. Traseul în patru cifre
  2. Cum s-a desfășurat călătoria
  3. De ce o singură baterie nu ar fi fost suficientă pentru întregul traseu
  4. Cele patru valori ale consumului: ce trebuie comparat
  5. Cum a fost redus consumul
  6. Ce provine de la ID. Polo și ce a fost creat special
  7. Ce a rămas practic și unde există compromisuri
  8. Ce înseamnă rezultatul pentru cumpărător

Cuprins

  1. Traseul în patru cifre
  2. Cum s-a desfășurat călătoria
  3. De ce o singură baterie nu ar fi fost suficientă pentru întregul traseu
  4. Cele patru valori ale consumului: ce trebuie comparat
  5. Cum a fost redus consumul
  6. Ce provine de la ID. Polo și ce a fost creat special
  7. Ce a rămas practic și unde există compromisuri
  8. Ce înseamnă rezultatul pentru cumpărător
Volkswagen Mission Efficiency: ce se află în spatele celor 1278 km cu o singură oprire pentru încărcare

Întrebări și răspunsuri

Prototipul a parcurs 1278,36 km de la Wolfsburg la Viena, prin Polonia și Cehia, și a făcut o singură oprire pentru încărcare. Cei 1278 km reprezintă distanța întregului traseu, nu autonomia cu o singură încărcare.

Volkswagen a indicat un consum de 6,89 kWh/100 km pentru deplasare și de 7,51 kWh/100 km dacă sunt incluse pierderile la încărcare. Valoarea de 6,48 kWh/100 km provine dintr-o „călătorie ideală”, iar 8,4 kWh/100 km este valoarea declarată pentru ciclul WLTP.

Nu. Prototipul a fost creat pentru testarea unor tehnologii și nu era disponibil la vânzare. La 17 septembrie 2026, Volkswagen nu anunțase prețul, data începerii vânzărilor sau o versiune de serie a modelului.

La 14 septembrie 2026, Volkswagen a publicat rezultatele călătoriei automobilului electric Mission Efficiency de la Wolfsburg la Viena. Prototipul a parcurs 1278,36 km prin Polonia și Cehia și a oprit o singură dată pentru încărcare. 1278 km reprezintă distanța întregului traseu, nu autonomia cu o singură încărcare. Mașina a fost creată pentru testarea unor tehnologii și nu este încă disponibilă la vânzare.

Traseul în patru cifre

  • 1278,36 km — distanța de la centrul de dezvoltare Volkswagen din Wolfsburg până la Viena, prin Poznań și Olomouc.

  • O singură oprire pentru încărcare — bateria a fost reîncărcată pe traseu, însă Volkswagen nu a precizat durata opririi.

  • 6,89 kWh/100 km — consumul de energie pentru deplasare; 7,51 kWh/100 km — valoarea care include pierderile la încărcare.

  • 164 km — autonomia estimată rămasă, afișată de mașină la sosire.

Cum s-a desfășurat călătoria

Traseul a început în Wolfsburg, Germania, a trecut prin Poznań, în Polonia, și Olomouc, în Cehia, și s-a încheiat în capitala Austriei. Potrivit Volkswagen, viteza medie a fost de 67,72 km/h, iar viteza maximă pe traseu a ajuns la 138 km/h. Compania a spus că testul a fost documentat, însă comunicatul de presă nu precizează data exactă a călătoriei, locul opririi pentru încărcare, durata acesteia sau cantitatea de energie adăugată. Prin urmare, pe baza datelor publicate nu se poate determina distanța exactă parcursă pe fiecare dintre cele două segmente.

De ce o singură baterie nu ar fi fost suficientă pentru întregul traseu

Capacitatea utilă a bateriei lui Mission Efficiency este de 54,9 kWh. Dacă înmulțim lungimea traseului cu consumul declarat de 6,89 kWh/100 km, rezultă aproximativ 88,1 kWh de energie necesară pentru deplasarea pe întreg parcursul. Acesta este un calcul bazat pe datele producătorului, nu rezultatul unei măsurători separate a autonomiei. Calculul arată de ce a fost necesară încărcarea pe traseu, dar nu indică distanța parcursă de mașină înainte de oprire.

Cele patru valori ale consumului: ce trebuie comparat

Volkswagen prezintă mai multe valori, corespunzătoare unor condiții diferite. În fișa tehnică a prototipului, acestea se referă la două teste și la ciclul de calcul WLTP. Nu pot fi transformate într-o singură promisiune privind autonomia.

Indicator

Consum

Condiții și semnificație

„Călătoria ideală”

6,48 kWh/100 km

Viteză constantă de 68 km/h, fără urcări; aerul condiționat și o parte dintre consumatori au fost opriți.

Traseul Wolfsburg — Viena

6,89 kWh/100 km

Energia consumată de mașină pentru deplasare, fără pierderile la încărcare.

Același traseu, cu pierderile la încărcare

7,51 kWh/100 km

Energia calculată cu includerea pierderilor la reîncărcarea bateriei.

Valoarea declarată pentru WLTP

8,4 kWh/100 km

Ciclu standardizat separat; nu este rezultatul călătoriei până la Viena.

Diferența dintre 6,89 și 7,51 kWh/100 km contează atunci când estimați costul energiei electrice: la încărcare se pierde o parte din energie, astfel că din rețea este necesară o cantitate mai mare decât cea utilizată ulterior de mașină pe șosea. Valoarea de 6,48 kWh/100 km a fost obținută în condiții favorabile și nu descrie deplasarea obișnuită pe autostradă.

Cum a fost redus consumul

Principala particularitate a prototipului este aerodinamica. Volkswagen indică un coeficient de rezistență aerodinamică Cd de 0,158 și o suprafață frontală de 2,08 m². Ambele valori sunt importante: un coeficient redus nu arată singur câtă energie va necesita un automobil de dimensiuni mari pentru a se deplasa la viteză ridicată. Mission Efficiency are o caroserie lungă și îngustată spre spate, cu o înălțime de 1392 mm, roți spate acoperite, podea plată și clapete de răcire care se deschid în funcție de necesități.

Compania susține că, la viteze de peste 80 km/h, prototipul consumă cu mai mult de 30% mai puțină energie decât modelul de serie ID. Polo în condiții comparabile. Este o comparație realizată de Volkswagen, nu o promisiune că orice viitor automobil al mărcii va avea același consum. La reducerea consumului contribuie și anvelopele speciale cu rezistență scăzută la rulare, panourile ușoare ale caroseriei și frânele electromecanice de pe puntea spate, care reduc pierderile mecanice.

Ce provine de la ID. Polo și ce a fost creat special

Mission Efficiency folosește arhitectura MEB+ cu tracțiune față și un motor electric de 99 kW. Și baza bateriei este legată de ID. Polo. În descrierea sistemului de propulsie al modelului ID. Polo, publicată la 29 aprilie 2026, Volkswagen indica pentru bateria NMC a acestuia o capacitate utilă de 52 kWh. Prototipul dispune de 54,9 kWh: potrivit datelor tehnice separate pentru Mission Efficiency, încă 2,9 kWh au fost făcuți disponibili prin software.

Un sistem de propulsie comun nu înseamnă că automobilele sunt identice. Pentru forma aerodinamică, prototipul a primit o caroserie diferită și o ecartament spate mai îngust. Puterea maximă de încărcare la curent continuu este declarată la 105 kW, însă Volkswagen nu a dezvăluit viteza de încărcare în timpul călătoriei-record. Valorile de 1278 km sau 6,89 kWh/100 km nu pot fi transferate modelului ID. Polo.

Ce a rămas practic și unde există compromisuri

Coupé-ul cu două uși are patru locuri în configurație 2+2 și un portbagaj de 481 l. Scaunele din față sunt concepute pentru utilizare obișnuită, iar cele din spate, potrivit evaluării Volkswagen, sunt potrivite pentru pasageri cu o înălțime de aproximativ până la 1,60 m. În locul unui ecran multimedia central integrat există un suport pentru propriul smartphone sau tabletă. Astfel, inginerii au redus masa și numărul componentelor permanente, însă confortul unei asemenea soluții într-un automobil de serie nu poate fi încă evaluat.

În plafonul din sticlă și în hayon este integrat un sistem solar cu o putere de 370 W. Acesta alimentează consumatorii de la bord și, potrivit estimării Volkswagen, în condiții meteo și într-un sezon favorabile poate adăuga până la 30 km de autonomie pe zi. Aceasta este o valoare maximă pentru anumite condiții, nu o creștere zilnică independentă de vreme.

Ce înseamnă rezultatul pentru cumpărător

Mission Efficiency arată câtă energie poate fi economisită prin optimizarea caroseriei, anvelopelor și pierderilor din diferite componente, fără a crește bateria la dimensiuni neobișnuite. Totuși, este un concept cu o formă specială a caroseriei și un habitaclu cu patru locuri. La 17 septembrie 2026, Volkswagen nu anunțase prețul, data începerii vânzărilor sau o versiune de serie a acestui model. Pentru alegerea unei mașini este mai util să urmăriți care dintre soluțiile sale vor ajunge pe automobilele disponibile la cumpărare și ce consum vor înregistra acestea în călătorii independente.

Modele Volkswagen populare

Touareg368ID.4276Polo265T-Cross223Transporter149Passat CC122Teramont6Bora3
VolkswagenAnunțuri: 11.160

Ești gata să faci următorul pas?

Explorează sute de anunțuri de la dealeri verificați și vânzători privați. Filtre inteligente, pagini detaliate pentru fiecare mașină și actualizări în timp real – tot ce ai nevoie ca să alegi corect.

  • TouaregAnunțuri: 368
  • ID.4Anunțuri: 276
  • PoloAnunțuri: 265
  • T-CrossAnunțuri: 223
Vezi mașinile Volkswagen

Alte articole

Opel Astra Start: prețuri în Germania și dotări standardMașini germane

Opel Astra devine mai accesibilă: ce include noua versiune Start

16 octombrie 2026
Smart #2: dimensiuni, încărcare și dotări față de fortwoȘtiri

Smart #2 readuce formatul fortwo: ce se schimbă la dimensiuni, încărcare și dotări

15 octombrie 2026
BYD ATTO 8: 7 locuri, autonomie și încărcare în 9 minuteȘtiri

BYD ATTO 8: șapte locuri și încărcare în nouă minute – ce înseamnă cifrele anunțate

14 octombrie 2026
Noul Hyundai Bayon: interior mai spațios, hibrid în 2027Știri

Noul Hyundai Bayon: ce s-a schimbat pentru pasageri și când apare hibridul

13 octombrie 2026
Noul Citroën 2CV: electric cu preț estimat la 15 000 de euroȘtiri

Citroën readuce 2CV: cum este gândit automobilul electric de 15 000 de euro

12 octombrie 2026
BMW X5 50e, M60e și iX5: diferențe, autonomie și prețuriMașini germane

Noul BMW X5: diferențele dintre hibridele 50e și M60e și electricul iX5

11 octombrie 2026
Lancia Gamma: hibrid, electric sau HF IntegraleȘtiri

Lancia Gamma revine: diferențele dintre hibrid, electric și HF Integrale

10 octombrie 2026
Chevrolet Trax și Trailblazer 2027: noutăți și Z71Știri

Chevrolet Trax și Trailblazer 2027: ce s-a schimbat și cui îi este destinat Z71

9 octombrie 2026
Planul Porsche: Macan, 718 electrice și Mission SMașini germane

Porsche își schimbă planul de modele: ce se întâmplă cu Macan, 718 și mașina sport deasupra lui 911

8 octombrie 2026
Jaguar Type 01: design, 1030 CP și calendarul livrărilorȘtiri

Jaguar Type 01 prezentat: ce se află în spatele noului design și al celor 1030 CP

7 octombrie 2026

Toate anunțurile auto, într-un singur loc.

[email protected]
Get it on Google PlayDownload on the App Store
Platformă
  • Mașini
  • Despre noi
  • Blog
  • Contacte
Legal
  • Termeni de utilizare
  • Politica de confidențialitate
  • Informații pentru dealeri
Acum pe zvelta
  • 259.275 Mașini active
  • 12.479 Adăugate azi
  • 35.249 Vândute în 24 h
  • 7.101 Vizite pe lună
  • 152 Vizite în 24 h
© 2026 zvelta
RO
RO