• Mașini
    +12 K
  • Despre noi
  • Blog
RO
Adaugă mașină
  1. Acasă
  2. Blog
  3. Știri
  4. Toyota RAV4 GR Sport PHEV: versiune sport sau doar un hibrid mai scump
Știri

Toyota RAV4 GR Sport PHEV: versiune sport sau doar un hibrid mai scump

Constantin Lupandin
Constantin Lupandin
14 august 20263 min citireVizualizări: 386
Adaugă ca sursă preferată
  1. Ce a confirmat Toyota
  2. Ce aduce GR Sport la nivel tehnic
  3. Când merită cu adevărat GR Sport
  4. Verifică înainte de comandă
  5. Unde XSE este mai practică
  6. Concluzie: nu „sportivă” versus „obișnuită”, ci două abordări diferite

Cuprins

  1. Ce a confirmat Toyota
  2. Ce aduce GR Sport la nivel tehnic
  3. Când merită cu adevărat GR Sport
  4. Verifică înainte de comandă
  5. Unde XSE este mai practică
  6. Concluzie: nu „sportivă” versus „obișnuită”, ci două abordări diferite
Toyota RAV4 GR Sport PHEV: versiune sport sau doar un hibrid mai scump

Întrebări și răspunsuri

RAV4 GR Sport PHEV dezvoltă 324 CP și este disponibil exclusiv cu sistem plug-in hybrid și tracțiune integrală (AWD).

GR Sport are setări distincte pentru arcuri și amortizoare, ranforsări ale șasiului, o calibrare specială a direcției, gardă la sol redusă cu 15 mm și roți cu offset mai mare. Nu are însă un avantaj de putere față de XSE.

Potrivit estimărilor Toyota din articol, XSE are o autonomie electrică declarată de aproximativ 84 km, față de aproximativ 77 km pentru GR Sport. XSE are încărcare AC de 11 kW și acceptă încărcare rapidă DC prin CCS1, în timp ce GR Sport are încărcare AC de până la 7 kW și port J1772.

Pe 20 mai 2025, Toyota a prezentat RAV4 de generația a șasea și a adăugat pentru prima dată versiunea GR Sport în gama americană. Aceasta dezvoltă 324 CP, are tracțiune integrală și un sistem hibrid plug-in, însă dotarea nu se rezumă la embleme. Toyota a modificat suspensia, direcția și geometria roților. În același timp, GR Sport pierde în fața versiunii XSE, apropiată ca preț, la autonomia electrică și la posibilitățile de încărcare.

RAV4 GR Sport PHEV nu este pur și simplu un „RAV4 cu accesorii de caroserie”. Totuși, nu devine automat cea mai bună versiune PHEV: alegerea depinde de ceea ce contează mai mult pentru șofer, reacțiile mașinii în viraje sau confortul deplasărilor lungi.

Ce a confirmat Toyota

În comunicatul oficial din 20 mai 2025, Toyota a prezentat GR Sport ca fiind prima versiune de acest tip a modelului RAV4 pentru SUA. Aceasta este disponibilă exclusiv ca PHEV cu tracțiune integrală. Pe pagina actuală RAV4 Plug-in Hybrid, versiunea GR Sport are un preț de pornire MSRP de 48 500 de dolari. Este un preț valabil pentru SUA, fără legătură cu prețurile și nivelurile de echipare de pe alte piețe.

Sistemul de propulsie dezvoltă o putere totală de 324 CP. Pentru GR Sport, Toyota anunță o autonomie combinată de 48 de mile, adică aproximativ 77 km, în modul electric, cu bateria încărcată complet. Aceasta este o estimare a producătorului, nu o garanție că fiecare proprietar va obține aceeași valoare în oraș, iarna sau pe autostradă.

Ce aduce GR Sport la nivel tehnic

Versiunea are setări distincte pentru amortizoare și arcuri, o ranforsare a subcadrului spate, un amortizor frontal și o calibrare specială a direcției asistate electric în modul Sport. Garda la sol este redusă cu 15 mm, iar roțile au un offset mai mare. Pentru jantele de 20 de inci pot fi comandate anvelope de vară; sunt disponibile și anvelope all-season.

Aceste modificări sunt enumerate în ghidul oficial Toyota pentru gama RAV4 2026. Ele nu cresc puterea față de celelalte versiuni PHEV, dar ar trebui să reducă ruliul și să facă reacțiile la comenzile volanului mai precise. Plătești pentru reglajele șasiului, nu pentru cai-putere suplimentari.

Parametru pentru piața din SUA

RAV4 PHEV XSE

RAV4 GR Sport PHEV

Ce contează pentru cumpărător

MSRP de pornire

47 200 de dolari

48 500 de dolari

Diferență de 1 300 de dolari înainte de opțiuni și taxele obligatorii

Sistem de propulsie

324 CP, PHEV, AWD

324 CP, PHEV, AWD

GR Sport nu are un avantaj de putere

Autonomie electrică declarată

52 de mile / aproximativ 84 km

48 de mile / aproximativ 77 km

Potrivit estimării Toyota, XSE are cu 4 mile mai mult

Încărcare

11 kW AC, CCS1 și încărcare rapidă DC

7 kW AC, J1772

XSE este mai practică dacă mașina parcurge frecvent distanțe lungi

Șasiu

Reglaj standard XSE

Arcuri, amortizoare și ranforsări distincte, plus calibrarea direcției

GR Sport se adresează celor care vor observa diferența la condus

Când merită cu adevărat GR Sport

Această versiune are sens pentru șoferul care nu alege un RAV4 doar după volumul portbagajului și consum. Garda la sol mai mică, reglajele distincte ale șasiului și anvelopele de vară pot face comportamentul crossoverului mai precis pe un drum virajat. Pentru acest cumpărător, diferența de 1 300 de dolari dintre prețurile MSRP de pornire ale versiunilor XSE și GR Sport nu reprezintă doar costul unor elemente decorative, ci plata pentru componente concrete.

Verifică înainte de comandă

  • Ai nevoie de încărcare rapidă în curent continuu pentru drumurile lungi?

  • Ești pregătit pentru o gardă la sol mai mică și roți de 20 de inci pe drumuri denivelate?

  • Poți încărca regulat modelul PHEV acasă sau la serviciu?

  • Va conta mai mult diferența de comportament rutier decât autonomia electrică suplimentară?

Unde XSE este mai practică

XSE are aceeași putere totală și tracțiune integrală, dar autonomia electrică declarată este mai mare, iar încărcătorul AC de la bord este mai puternic. În plus, XSE acceptă încărcare rapidă DC prin CCS1, în timp ce pentru GR Sport sunt indicate un port J1772 și încărcare AC de până la 7 kW. Pentru șoferul care vrea să folosească mai des modelul PHEV ca mașină electrică pe traseele zilnice și interurbane, aceasta este o diferență importantă.

Un hibrid plug-in își păstrează capacitatea de a rula cu benzină atunci când bateria este descărcată, însă avantajul economic al unui PHEV se vede atunci când mașina este încărcată regulat. Departamentul Energiei din SUA reamintește că hibridele plug-in combină încărcarea de la rețea cu motorul pe benzină; dacă mașina nu este încărcată, posibilitățile sale electrice sunt folosite foarte puțin.

Concluzie: nu „sportivă” versus „obișnuită”, ci două abordări diferite

GR Sport răspunde la întrebarea cum poate fi făcut RAV4 PHEV mai interesant la volan. Toyota a confirmat modificări reale ale șasiului, așa că ar fi greșit să considerăm versiunea pur decorativă. În același timp, GR Sport trebuie ales pentru caracterul său dinamic, nu pentru caracterul practic maxim.

Dacă prioritatea este autonomia electrică, încărcarea și versatilitatea la drum lung, XSE pare alegerea mai rațională. Dacă îți dorești un crossover PHEV cu reacții mai precise și accepți autonomia mai mică și lipsa încărcării DC, GR Sport are un motiv propriu, nu doar unul de marketing, pentru a exista.

Modele Toyota populare

Tacoma2,04 K4Runner963Highlander693Sienna565Auris152Avalon82Prius c25Verso19Sai9Pixis Epoch7Pickup2Premio1Blade1
ToyotaAnunțuri: 24.382

Ești gata să faci următorul pas?

Explorează sute de anunțuri de la dealeri verificați și vânzători privați. Filtre inteligente, pagini detaliate pentru fiecare mașină și actualizări în timp real – tot ce ai nevoie ca să alegi corect.

  • TacomaAnunțuri: 2.036
  • 4RunnerAnunțuri: 963
  • HighlanderAnunțuri: 693
  • SiennaAnunțuri: 565
Vezi mașinile Toyota

Alte articole

Opel Astra Start: prețuri în Germania și dotări standardMașini germane

Opel Astra devine mai accesibilă: ce include noua versiune Start

16 octombrie 2026
Smart #2: dimensiuni, încărcare și dotări față de fortwoȘtiri

Smart #2 readuce formatul fortwo: ce se schimbă la dimensiuni, încărcare și dotări

15 octombrie 2026
BYD ATTO 8: 7 locuri, autonomie și încărcare în 9 minuteȘtiri

BYD ATTO 8: șapte locuri și încărcare în nouă minute – ce înseamnă cifrele anunțate

14 octombrie 2026
Noul Hyundai Bayon: interior mai spațios, hibrid în 2027Știri

Noul Hyundai Bayon: ce s-a schimbat pentru pasageri și când apare hibridul

13 octombrie 2026
Noul Citroën 2CV: electric cu preț estimat la 15 000 de euroȘtiri

Citroën readuce 2CV: cum este gândit automobilul electric de 15 000 de euro

12 octombrie 2026
BMW X5 50e, M60e și iX5: diferențe, autonomie și prețuriMașini germane

Noul BMW X5: diferențele dintre hibridele 50e și M60e și electricul iX5

11 octombrie 2026
Lancia Gamma: hibrid, electric sau HF IntegraleȘtiri

Lancia Gamma revine: diferențele dintre hibrid, electric și HF Integrale

10 octombrie 2026
Chevrolet Trax și Trailblazer 2027: noutăți și Z71Știri

Chevrolet Trax și Trailblazer 2027: ce s-a schimbat și cui îi este destinat Z71

9 octombrie 2026
Planul Porsche: Macan, 718 electrice și Mission SMașini germane

Porsche își schimbă planul de modele: ce se întâmplă cu Macan, 718 și mașina sport deasupra lui 911

8 octombrie 2026
Jaguar Type 01: design, 1030 CP și calendarul livrărilorȘtiri

Jaguar Type 01 prezentat: ce se află în spatele noului design și al celor 1030 CP

7 octombrie 2026

Toate anunțurile auto, într-un singur loc.

[email protected]
Get it on Google PlayDownload on the App Store
Platformă
  • Mașini
  • Despre noi
  • Blog
  • Contacte
Legal
  • Termeni de utilizare
  • Politica de confidențialitate
  • Informații pentru dealeri
Acum pe zvelta
  • 254.393 Mașini active
  • 12.415 Adăugate azi
  • 34.367 Vândute în 24 h
  • 7.101 Vizite pe lună
  • 258 Vizite în 24 h
© 2026 zvelta
RO
RO