• Mașini
    +12 K
  • Despre noi
  • Blog
RO
Adaugă mașină
  1. Acasă
  2. Blog
  3. Industria auto coreeană
  4. Kia PV7: câți pasageri și câtă marfă poate transporta noua furgonetă electrică
Industria auto coreeanăȘtiri

Kia PV7: câți pasageri și câtă marfă poate transporta noua furgonetă electrică

Constantin Lupandin
Constantin Lupandin
16 septembrie 20263 min citireVizualizări: 341
Adaugă ca sursă preferată
  1. PV7 pe scurt
  2. Cargo și Passenger: ce primește cumpărătorul
  3. Nu combinați valorile maxime ale unor versiuni diferite
  4. Baterii, autonomie și încărcare
  5. Ce mai este prevăzut pentru utilizarea zilnică
  6. Când va apărea PV7 și ce mai trebuie aflat
  7. Ce trebuie verificat când se deschid comenzile

Cuprins

  1. PV7 pe scurt
  2. Cargo și Passenger: ce primește cumpărătorul
  3. Nu combinați valorile maxime ale unor versiuni diferite
  4. Baterii, autonomie și încărcare
  5. Ce mai este prevăzut pentru utilizarea zilnică
  6. Când va apărea PV7 și ce mai trebuie aflat
  7. Ce trebuie verificat când se deschid comenzile
Kia PV7: câți pasageri și câtă marfă poate transporta noua furgonetă electrică

Întrebări și răspunsuri

Versiunea Passenger Long este configurată pentru maximum nouă persoane pe majoritatea piețelor. În Coreea este prevăzută și o configurație cu până la 11 locuri, iar o altă configurație disponibilă are șapte locuri.

Cargo Long poate transporta până la 6,1 m³ de marfă, conform standardului VDA, și are o sarcină utilă de până la 1165 kg. Aceste valori se referă la versiunea Cargo Long prezentată la premieră.

Versiunea planificată Cargo High Roof va avea un spațiu util de până la 8,0 m³ conform standardului VDA. Numărul de locuri pentru această versiune nu a fost încă precizat.

Pe 14 septembrie 2026, Kia a prezentat modelul PV7 la expoziția IAA Transportation din Hanovra. Este al doilea model din gama electrică PBV, după PV5, mai compact. PV7 are două destinații principale: transportul de marfă în versiunea Cargo și transportul de pasageri în versiunea Passenger. Kia intenționează să lanseze ambele versiuni pe piețele din Europa și Coreea de Sud în a doua jumătate a anului 2027.

PV7 pe scurt

  • La premieră au fost prezentate versiunile Cargo și Passenger cu ampatament lung, având o lungime de 5350 mm.

  • Pentru acestea sunt anunțate baterii cu o capacitate de 71,5 și 96,2 kWh; tracțiunea față va fi disponibilă prima, iar Kia promite ulterior și tracțiune integrală.

  • Versiunea Cargo Long poate transporta până la 6,1 m³ de marfă, iar Passenger este configurată pentru maximum nouă persoane pe majoritatea piețelor.

  • Autonomia de peste 460 km se referă la Cargo Long Range și trebuie confirmată la certificarea finală.

Cargo și Passenger: ce primește cumpărătorul

Versiunile lungi prezentate folosesc aceeași platformă E-GMP.S, cu podea plată. Dimensiunile preliminare sunt identice: 5350 mm lungime, 1995 mm lățime fără oglinzi și mânerele ușilor și 1990 mm înălțime fără antenă. Ampatamentul este de 3500 mm. Spațiul util este însă organizat diferit.

Versiune

Locuri

Spațiu util

Statut

Cargo Long

2 sau 3

Până la 6,1 m³ conform standardului VDA; sarcină utilă de până la 1165 kg

Prezentată la premieră

Passenger Long

Până la 9; în Coreea este prevăzută o configurație cu până la 11 locuri

Mai multe configurații ale scaunelor, inclusiv una cu șapte locuri

Prezentată la premieră

Cargo High Roof

Încă neprecizat pentru această versiune

Până la 8,0 m³ conform standardului VDA

Versiune planificată

Cargo Long are o înălțime de încărcare de 550 mm. Kia menționează un spațiu pentru trei paleți europeni de 800 × 1200 mm. Pentru partea din spate sunt prevăzute uși batante sau o ușă cu deschidere în sus, în funcție de versiune și piață. Pentru utilizarea zilnică sunt utile și câteva detalii care nu apar de obicei în specificațiile scurte: încuierea separată a ușii compartimentului de marfă și un mod de rulare pentru încărcături grele.

Nu combinați valorile maxime ale unor versiuni diferite

8,0 m³ este valoarea anunțată pentru versiunea planificată Cargo High Roof, iar 1200 kg reprezintă sarcina utilă maximă a viitoarei versiuni Cargo compacte. Pentru Cargo Long prezentată la premieră, Kia indică până la 6,1 m³ și până la 1165 kg. Aceste cifre nu trebuie reunite într-o singură caracteristică a modelului înainte de publicarea specificațiilor pentru o configurație concretă.

Passenger este destinat transportului angajaților, transferurilor și utilizării private. În configurația cu șapte locuri, Kia descrie scaune care pot fi glisate pe șine lungi și demontate. Pentru varianta cu nouă locuri sunt prevăzute configurații cu al patrulea rând de scaune sau fără acesta. Un sistem separat de climatizare pentru partea din spate a habitaclului și prize USB-C de până la 100 W se află pe lista echipamentelor disponibile, însă dotările exacte pentru fiecare țară nu au fost publicate.

Baterii, autonomie și încărcare

Kia a anunțat două baterii nichel-cobalt-mangan, de 71,5 și 96,2 kWh. Motorul electric al versiunilor cu tracțiune față dezvoltă până la 200 kW și 420 Nm, în funcție de piață și configurație. Producătorul intenționează să adauge ulterior o versiune cu tracțiune integrală, fără să precizeze o dată exactă.

Kia promite o autonomie de peste 460 km la o singură încărcare doar pentru PV7 Cargo Long Range. Valoarea provine din testări interne realizate conform metodologiei WLTP, iar certificarea finală nu a fost încă încheiată. Ea nu poate fi aplicată versiunii Passenger, bateriei mai mici sau unei furgonete cu altă încărcătură. Autonomia reală va depinde, printre altele, de viteză, temperatură și masa mărfii.

Platforma de 800 V este proiectată pentru încărcarea de la 10 la 80% în aproximativ 25 de minute la o stație de curent continuu de 350 kW. Pe pagina dedicată premierei PV7, Kia prezintă această viteză ca obiectiv, nu ca garanție pentru orice stație. O altă soluție practică este conectorul frontal pentru încărcare în curent alternativ și continuu, completat de un conector posterior pentru curent alternativ. Șoferul poate alege locul conectării în funcție de modul în care este parcată furgoneta.

Funcția V2L va permite alimentarea uneltelor și a altor echipamente de la bateria mașinii, prin prizele din interiorul și exteriorul vehiculului. Pentru versiunea de marfă, acest lucru poate fi util la lucrările desfășurate la fața locului, însă puterea prizelor și disponibilitatea lor în anumite configurații trebuie verificate după publicarea specificațiilor locale.

Ce mai este prevăzut pentru utilizarea zilnică

PV7 va include sistemul Pleos Connect, bazat pe Android Automotive OS, cu navigație, aplicații, actualizări wireless și control vocal Gleo AI. Pentru companii, Kia descrie un portal separat care reunește date despre vehicule, încărcare și întreținerea flotei. În același timp, unele funcții utilizate frecvent în habitaclu rămân accesibile prin butoane fizice. Funcțiile serviciilor conectate și condițiile de acces la acestea pot varia în funcție de piață.

Când va apărea PV7 și ce mai trebuie aflat

Premiera a avut loc pe 14 septembrie, în ziua dedicată presei la IAA Transportation. Potrivit programului organizatorilor expoziției, prezentarea publică de la Hanovra este programată pentru perioada 15–20 septembrie 2026. Kia intenționează să lanseze versiunile Cargo și Passenger pe piețele din Europa și Coreea de Sud în a doua jumătate a anului 2027. Ulterior, compania planifică extinderea gamei cu versiuni scurte, caroserie înaltă, șasiu cu cabină și vehicule transformate. Planul include 23 de versiuni, dar acestea nu vor apărea toate simultan.

Ce trebuie verificat când se deschid comenzile

  • Prețul și termenul de livrare pentru versiunea dorită în propria țară.

  • Autonomia finală după certificare, pentru bateria și caroseria alese.

  • Masa maximă admisă a încărcăturii, numărul de locuri și configurația ușilor pentru vehiculul concret.

  • Disponibilitatea conectorului posterior de încărcare, a funcției V2L și a serviciilor conectate necesare.

La 16 septembrie 2026, Kia nu publicase prețurile pentru PV7 și lista completă a configurațiilor pentru fiecare țară. Deocamdată, baza sigură pentru comparație o reprezintă destinația fiecărei versiuni, dimensiunile preliminare și statutul precizat separat pentru valorile privind autonomia și încărcarea.

Modele Kia populare

Sportage1,67 KMohave (Borrego)1,1 KRay773Seltos496Cee'd252EV350Sedona11
KiaAnunțuri: 14.719

Ești gata să faci următorul pas?

Explorează sute de anunțuri de la dealeri verificați și vânzători privați. Filtre inteligente, pagini detaliate pentru fiecare mașină și actualizări în timp real – tot ce ai nevoie ca să alegi corect.

  • SportageAnunțuri: 1.674
  • Mohave (Borrego)Anunțuri: 1.096
  • RayAnunțuri: 773
  • SeltosAnunțuri: 496
Vezi mașinile Kia

Alte articole

Opel Astra Start: prețuri în Germania și dotări standardMașini germane

Opel Astra devine mai accesibilă: ce include noua versiune Start

16 octombrie 2026
Smart #2: dimensiuni, încărcare și dotări față de fortwoȘtiri

Smart #2 readuce formatul fortwo: ce se schimbă la dimensiuni, încărcare și dotări

15 octombrie 2026
BYD ATTO 8: 7 locuri, autonomie și încărcare în 9 minuteȘtiri

BYD ATTO 8: șapte locuri și încărcare în nouă minute – ce înseamnă cifrele anunțate

14 octombrie 2026
Noul Hyundai Bayon: interior mai spațios, hibrid în 2027Știri

Noul Hyundai Bayon: ce s-a schimbat pentru pasageri și când apare hibridul

13 octombrie 2026
Noul Citroën 2CV: electric cu preț estimat la 15 000 de euroȘtiri

Citroën readuce 2CV: cum este gândit automobilul electric de 15 000 de euro

12 octombrie 2026
BMW X5 50e, M60e și iX5: diferențe, autonomie și prețuriMașini germane

Noul BMW X5: diferențele dintre hibridele 50e și M60e și electricul iX5

11 octombrie 2026
Lancia Gamma: hibrid, electric sau HF IntegraleȘtiri

Lancia Gamma revine: diferențele dintre hibrid, electric și HF Integrale

10 octombrie 2026
Chevrolet Trax și Trailblazer 2027: noutăți și Z71Știri

Chevrolet Trax și Trailblazer 2027: ce s-a schimbat și cui îi este destinat Z71

9 octombrie 2026
Planul Porsche: Macan, 718 electrice și Mission SMașini germane

Porsche își schimbă planul de modele: ce se întâmplă cu Macan, 718 și mașina sport deasupra lui 911

8 octombrie 2026
Jaguar Type 01: design, 1030 CP și calendarul livrărilorȘtiri

Jaguar Type 01 prezentat: ce se află în spatele noului design și al celor 1030 CP

7 octombrie 2026

Toate anunțurile auto, într-un singur loc.

[email protected]
Get it on Google PlayDownload on the App Store
Platformă
  • Mașini
  • Despre noi
  • Blog
  • Contacte
Legal
  • Termeni de utilizare
  • Politica de confidențialitate
  • Informații pentru dealeri
Acum pe zvelta
  • 259.275 Mașini active
  • 12.479 Adăugate azi
  • 35.249 Vândute în 24 h
  • 7.101 Vizite pe lună
  • 152 Vizite în 24 h
© 2026 zvelta
RO
RO