• Biler
    +12 t
  • Om os
  • Blog
DA
Tilføj bil
  1. Hjem
  2. Blog
  3. Tyske biler
  4. Volkswagen Mission Efficiency: Hvad ligger bag 1.278 km med ét ladestop?
Tyske bilerNyheder

Volkswagen Mission Efficiency: Hvad ligger bag 1.278 km med ét ladestop?

Konstantin Lupandin
Konstantin Lupandin
17. september 20263 min læsningVisninger: 283
Tilføj som foretrukken kilde
  1. Ruten i fire tal
  2. Sådan foregik turen
  3. Hvorfor ét batteri ikke ville være nok til hele ruten
  4. Fire forbrugstal: Hvad kan sammenlignes?
  5. Sådan blev forbruget reduceret
  6. Hvad kommer fra ID. Polo, og hvad er udviklet specifikt?
  7. Hvad er stadig praktisk – og hvor er kompromiset?
  8. Hvad betyder resultatet for køberen?

Indhold

  1. Ruten i fire tal
  2. Sådan foregik turen
  3. Hvorfor ét batteri ikke ville være nok til hele ruten
  4. Fire forbrugstal: Hvad kan sammenlignes?
  5. Sådan blev forbruget reduceret
  6. Hvad kommer fra ID. Polo, og hvad er udviklet specifikt?
  7. Hvad er stadig praktisk – og hvor er kompromiset?
  8. Hvad betyder resultatet for køberen?
Volkswagen Mission Efficiency: Hvad ligger bag 1.278 km med ét ladestop?

Ofte stillede spørgsmål

Nej. Prototypen kørte 1.278,36 km fra Wolfsburg til Wien og havde ét ladestop undervejs. Ved ankomsten viste bilen en beregnet resterende rækkevidde på 164 km.

Forbruget til selve kørslen var 6,89 kWh/100 km, mens tallet inklusive ladetab var 7,51 kWh/100 km. Volkswagen har ikke oplyst, hvor meget energi der blev ladet på undervejs.

Nej. Mission Efficiency og ID. Polo har beslægtet batteri- og drivlinjeteknologi, men prototypen har et særligt, strømlinet karrosseri. Tallet på 1.278 km og forbruget på 6,89 kWh/100 km kan derfor ikke overføres til ID. Polo.

Den 14. september 2026 offentliggjorde Volkswagen resultaterne fra en køretur med elbilen Mission Efficiency fra Wolfsburg til Wien. Prototypen kørte 1.278,36 km gennem Polen og Tjekkiet og standsede én gang undervejs for at lade. 1.278 km er den samlede rute – ikke rækkevidden på én opladning. Bilen er udviklet til at afprøve teknologier og sælges ikke endnu.

Ruten i fire tal

  • 1.278,36 km – afstanden fra Volkswagens udviklingscenter i Wolfsburg til Wien via Poznań og Olomouc.

  • Ét ladestop – batteriet blev ladet undervejs, men Volkswagen har ikke oplyst, hvor længe stoppet varede.

  • 6,89 kWh/100 km – energiforbruget til selve kørslen; 7,51 kWh/100 km – tallet inklusive ladetab.

  • 164 km – den beregnede resterende rækkevidde, som bilen viste ved ankomsten.

Sådan foregik turen

Ruten begyndte i Wolfsburg i Tyskland, gik via Poznań i Polen og Olomouc i Tjekkiet og sluttede i den østrigske hovedstad. Ifølge Volkswagen var gennemsnitshastigheden 67,72 km/t, mens den højeste hastighed på ruten var 138 km/t. Virksomheden oplyste, at testen blev dokumenteret, men pressemeddelelsen angiver ikke datoen for selve køreturen, placeringen af ladestoppet, dets varighed eller hvor meget energi der blev ladet på. Derfor kan den præcise distance for hver af de to strækninger ikke fastslås ud fra de offentliggjorte oplysninger.

Hvorfor ét batteri ikke ville være nok til hele ruten

Mission Efficiency har en brugbar batterikapacitet på 54,9 kWh. Ganges rutens længde med det oplyste forbrug på 6,89 kWh/100 km, kræver hele turen omkring 88,1 kWh til selve kørslen. Det er en beregning baseret på producentens oplysninger, ikke resultatet af en særskilt rækkeviddemåling. Beregningen viser, hvorfor opladning undervejs var nødvendig, men fortæller ikke, hvor mange kilometer bilen kørte før ladestoppet.

Fire forbrugstal: Hvad kan sammenlignes?

Volkswagen angiver flere værdier for forskellige forhold. I prototypens tekniske oversigt gælder de to tests samt den beregnede WLTP-cyklus. De bør ikke omsættes til ét samlet løfte om rækkevidde.

Måling

Forbrug

Forhold og betydning

»Den ideelle tur«

6,48 kWh/100 km

Konstant 68 km/t uden stigninger; aircondition og nogle forbrugere var slukket.

Ruten Wolfsburg–Wien

6,89 kWh/100 km

Den energi, bilen brugte til at køre, uden ladetab.

Samme rute med ladetab

7,51 kWh/100 km

Energiforbruget inklusive tab ved opladning af batteriet.

Opgivet WLTP-tal

8,4 kWh/100 km

En separat standardiseret cyklus – ikke resultatet af turen til Wien.

Forskellen mellem 6,89 og 7,51 kWh/100 km er vigtig, når elomkostningerne skal vurderes: En del af energien går tabt under opladningen, så der skal hentes mere strøm fra elnettet, end bilen senere bruger på vejen. Tallet 6,48 kWh/100 km blev opnået under gunstige forhold og beskriver ikke almindelig kørsel på motorvej.

Sådan blev forbruget reduceret

Prototypens vigtigste særkende er aerodynamikken. Volkswagen angiver en luftmodstandskoefficient på Cd 0,158 og et frontareal på 2,08 m². Begge værdier er relevante: En lav luftmodstandskoefficient viser ikke i sig selv, hvor meget energi en stor bil skal bruge ved høj hastighed. Mission Efficiency har et langt, tilspidset karrosseri med en højde på 1.392 mm, lukkede baghjul, en glat undervogn og kølelameller, der åbner efter behov.

Virksomheden hævder, at prototypen ved hastigheder over 80 km/t bruger mere end 30 % mindre energi end den serieproducerede ID. Polo under sammenlignelige forhold. Det er Volkswagens egen sammenligning og ikke et løfte om, at alle fremtidige elbiler fra mærket får samme forbrug. Dertil kommer særlige dæk med lav rullemodstand, lette karrosseripaneler og elektromekaniske bremser på bagakslen, som reducerer de mekaniske tab.

Hvad kommer fra ID. Polo, og hvad er udviklet specifikt?

Mission Efficiency benytter den forhjulstrukne MEB+-arkitektur og en elmotor med en effekt på 99 kW. Batteriets grundlag er også beslægtet med ID. Polo. I beskrivelsen af ID. Polos drivlinje fra 29. april 2026 angav Volkswagen en brugbar kapacitet på 52 kWh for bilens NMC-batteri. Prototypen har 54,9 kWh til rådighed: Ifølge separate tekniske oplysninger om Mission Efficiency er yderligere 2,9 kWh gjort tilgængelige via software.

Den fælles drivlinje betyder ikke, at bilerne er ens. For at opnå den strømlinede form har prototypen fået et andet karrosseri og et smallere baghjulsspor. Den maksimale DC-ladeeffekt er opgivet til 105 kW, men Volkswagen har ikke oplyst ladehastigheden under rekordturen. Tallet 1.278 km eller forbruget på 6,89 kWh/100 km kan ikke overføres til ID. Polo.

Hvad er stadig praktisk – og hvor er kompromiset?

Den todørs coupé har fire sæder i en 2+2-konfiguration og et bagagerum på 481 l. Forsæderne er beregnet til almindelig brug, mens bagsæderne ifølge Volkswagen passer til passagerer på omkring 1,60 m eller derunder. I stedet for en indbygget central multimedieskærm er der gjort plads til brugerens egen smartphone eller tablet. Det har hjulpet ingeniørerne med at reducere vægt og antallet af permanente komponenter, men det er endnu ikke muligt at vurdere, hvor praktisk løsningen vil være i en serieproduceret bil.

Et solcellesystem med en effekt på 370 W er integreret i glastaget og bagklappen. Det forsyner bilens elektriske forbrugere og kan ifølge Volkswagen under passende vejr- og sæsonforhold tilføre op til 30 km rækkevidde om dagen. Det er et maksimum under bestemte forhold – ikke en daglig tilvækst uafhængigt af vejret.

Hvad betyder resultatet for køberen?

Mission Efficiency viser, hvor meget energi der kan spares gennem karrosseri, dæk og reducerede tab i bilens komponenter uden at øge batteriet til en usædvanlig størrelse. Men der er tale om en konceptbil med en særlig karrosseriform og plads til fire personer. Pr. 17. september 2026 havde Volkswagen ikke annonceret en pris, en salgsstart eller en serieversion af netop denne model. Ved valg af bil er det derfor mere relevant at følge, hvilke af løsningerne der kommer i biler, som kan købes, og hvilket forbrug de viser i uafhængige kørsler.

Populære Volkswagen modeller

ID.4276T-Cross223Passat CC122Teramont6
VolkswagenAnnoncer: 11.160

Klar til at tage næste skridt?

Gennemse hundredvis af annoncer fra verificerede forhandlere og private sælgere. Smarte filtre, detaljerede bilsider og opdateringer i realtid - alt hvad du behøver for at træffe det rigtige valg.

  • ID.4Annoncer: 276
  • T-CrossAnnoncer: 223
  • Passat CCAnnoncer: 122
  • TeramontAnnoncer: 6
Se Volkswagen

Andre artikler

Opel Astra Start: Priser i Tyskland og standardudstyrTyske biler

Opel Astra bliver billigere: Dette får du i den nye Start-version

16. oktober 2026
Smart #2: Størrelse, opladning og udstyr sammenlignet med fortwoNyheder

Smart #2 genopliver fortwo-formatet: Hvad er ændret i størrelse, opladning og udstyr

15. oktober 2026
BYD ATTO 8: 7 sæder, rækkevidde og 9 minutters opladningNyheder

BYD ATTO 8: Syv sæder og 9 minutters opladning forklaret

14. oktober 2026
Nye Hyundai Bayon: Mere plads, hybrid i 2027Nyheder

Nye Hyundai Bayon: Hvad får passagererne, og hvornår kommer hybriden?

13. oktober 2026
Ny Citroën 2CV: elbil med målpris på 15.000 euroNyheder

Citroën genopliver 2CV: sådan er elbilen til 15.000 euro tænkt

12. oktober 2026
BMW X5 50e, M60e og iX5: forskelle, rækkevidde og priserTyske biler

Ny BMW X5: forskelle på 50e-, M60e-hybriderne og den elektriske iX5

11. oktober 2026
Lancia Gamma: forskel på hybrid, elbil og HF IntegraleNyheder

Lancia Gamma vender tilbage: forskelle på hybrid, elbil og HF Integrale

10. oktober 2026
Chevrolet Trax og Trailblazer 2027: Nyt og Z71Nyheder

Chevrolet Trax og Trailblazer 2027: Hvad er nyt, og hvem har brug for Z71?

9. oktober 2026
Porsches fremtidige modelprogram: Macan, elektrisk 718 og Mission STyske biler

Porsche ændrer modelplanen: Hvad sker der med Macan, 718 og sportsvognen over 911

8. oktober 2026
Jaguar Type 01: design, 1030 hk og salgsstartNyheder

Jaguar Type 01 præsenteret: Designet bag de 1030 hk

7. oktober 2026

Alle bilannoncer samlet ét sted.

[email protected]
Get it on Google PlayDownload on the App Store
Platform
  • Biler
  • Om os
  • Blog
  • Kontakt
Juridisk
  • Vilkår for brug
  • Fortrolighedspolitik
  • Information til forhandlere
Lige nu på zvelta
  • 259.275 Aktive biler
  • 12.479 Tilføjet i dag
  • 35.249 Solgt på 24 t
  • 7.101 Besøg pr. måned
  • 152 Besøg på 24 t
© 2026 zvelta
DA
DA